TORRINGTON – The Torrington Elk’s Little Britches Rodeo brought in 123 competitors from seven states – Wyoming, Nebraska, Colorado, South Dakota, Montana, Nevada and Utah – to the Goshen County Fairgrounds for the two-day event.
This item is available in full to subscribers.
To continue reading, you will need to either log in to your subscriber account, below, or purchase a new subscription.
Please log in to continue |
TORRINGTON – The Torrington Elk’s Little Britches Rodeo brought in 123 competitors from seven states – Wyoming, Nebraska, Colorado, South Dakota, Montana, Nevada and Utah – to the Goshen County Fairgrounds for the two-day event.
Area competitors from Southeast Wyoming saw much success at their local rodeo over the weekend. Yoder’s Haiden Thompson, Wheatland’s Rayne Gant, Yoder’s Turek Thompson and Torrington’s Blake Afdahl won all-round championships over the course of the weekend.
Saturday results
(Local competitors only)
Little Wranglers division
Barrel racing: 4. Turek Thompson 16.977
Goat tail untying: 7. Turek Thompson 10.430
Junior girls’ division
Goat tying: 2. Hadley Thompson 10.63
Trail course: 4. Hadley Thompson 34.861
Ribbon roping: 3. Sid Petersen and Remi Wells 26.59
Junior boys’ division
Breakaway roping: 1. Kyler Clark 2.82
Goat tying: 3. Tiegen Thompson 12.85
Flag racing: 4. Tiegen Thompson 8.350
Team roping: 2. Tiegen Thompson and Jayce Sorensen 25.02
Senior girls’ division
All-around champion: Haiden Thompson
All-around reserve champion: Rayne Grant
Barrel racing: 5. Rayne Grant 16.940
Goat tying: 1. Haiden Thompson 7.71; 3. Rayne Grant 8.75; 5. Kadra Clark 8.94
Breakaway roping: 4. Sadie Sturman 2.77; 5. Haiden Thompson 3.18
Pole bending: 1. Rayne Grant 21.120; 2. Haiden Thompson 21.677
Trail course: 3. Haiden Thompson 25.872
Ribbon roping: 1. Teigen Marchant and Jessica Stevens 8.79; 4. Blake Afdahl and Haiden Thompson 23.21
Senior boys
All-around champion: Teigen Marchant
Tie-down roping: 1. Jace Roselle 12.3; 4. Teigen Marchant 14.52
Steer wrestling: 1. Teigen Marchant 5.71
Team roping: 2. Jared and Bryan Lemmon 7.37; 3. Jace Roselle and Rayne Grant 13.53; 4. Tavy Leno and Haiden Thompson 17.92
Sunday results
Reserve all-around champion: Turek Thompson
Little Wranglers division
Barrel racing: 2. Turek Thompson 17.410
Goat tail untying: 1. Turek Thompson 7.63
Junior girls
All-around champion: 1. Hadley Thompson
Barrel racing: 1. Hadley Thompson 16.465
Breakaway roping: 1. Hadley Thompson 3.28
Trail course: 2. Hadley Thompson 30.011
Ribbon roping: 2. Hadley Thompson and Talli Engel 28.81
Junior boys
Goat tying: 1. Tiegen Thompson 9.38
Flag racing: 2. Tiegen Thompson 8.21
Team roping: 3. Hadley Thompson and AJ Swenson 44.97
Senior girls
All-around champion: Haiden Thompson
Barrel racing: 3. Rayne Gant 16.456; 7. Haiden Thompson 16.926
Goat tying: 3. Rayne Gant 8.37; 7. Kadra Clark 9.85
Breakaway roping: 1. Haiden Thompson 2.53; 7. Sadie Sturman 3.14
Pole bending: 7. Haiden Thompson 23.103
Trail course: 2. Haiden Thompson 22.686
Senior boys
All-around champion: Blake Afdahl
Tie-down roping: 3. Blake Afdahl 13.31; 5. Bodie Herring 13.96
Steer wrestling: 4. Blake Afdahl 8.15; 5. Teigen Marchant 15.09
Team roping: 1. Blake Afdahl and Teegan Leno 8.11; 4. Bodie Herring and Tate Bishop 13.98; 7. Jace Roselle and Rayne Grant 34.02
Ribbon roping: 1. Blake Afdahl and Haiden Thompson 11.60